Czy leki na astmę mogą wpłynąć na rozwój jaskry?

Witam! Mam 29 lat. Tak mniej więcej od 15. roku życia (podczas kontroli, gdyż mam wadę wzroku obecnie -3,5) podejrzewano u mnie jaskrę, zrobiono mi szereg dziwnych badań, z których nic konkretnego nie wynikło. Obecnie raz do roku wykonuję badanie GDX VCC i HRT II, w zeszłym roku z jednego z badań wyszło, że nastąpiła progresja w prawym oku, jednak nie jest to jeszcze jaskra. Lekarz tłumaczy, że całkiem możliwe, że nigdy nie będę miała tej choroby, ale muszę kontrolować postępy, powiedział mi również, że mam dziwną budowę oka, co skłania do podejrzeń o jaskrę (ciśnienie śródgałkowe prawidłowe).

Od roku choruję na astmę i w związku z tym biorę leki wziewne - steryd rozkurczający oskrzela oraz steryd donosowy. We wszystkich ulotkach było napisane, że jednym z wielu czynników niepożądanych jest jaskra. Zasięgnęłam porady mojego okulisty i powiedział, że nie mam się czego obawiać, gdyż nie choruję na jaskrę, a większość tych ulotek jest pisana "na wyrost". Jednak mam wątpliwości i obawy. Moje dolegliwości astmy są bardzo zmienne, a co za tym idzie, zmieniam leki i czasami biorę je w dużych dawkach. W związku z całą sytuacją mam pytanie: jak leki mogą wpływać na rozwój jaskry? Czy tak naprawdę mają znaczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Leki przeciwastmatyczne jako same w sobie nie powodują jaskry. Natomiast rzeczywiście mogą nasilać przebieg choroby, jeżeli jaskra jest już stwierdzona, ale też należy wspomnieć, że taki mechanizm zachodzi tylko w niektórych typach jaskry. Dlatego w Pani przypadku, gdy nie ma postawionego rozpoznania jaskry, najważniejsza jest kontrola i prawidłowe leczenie astmy, ponieważ nieleczona astma niesie za sobą poważne powikłania dla zdrowia. Prócz tego oczywiście należy w dalszym ciągu przebywać pod kontrolą okulisty.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o objawach jaskry.

Serdecznie pozdrawiam!