Poród pośladkowy - mam prawo się nie zgodzić?

Witam, jestem w końcówce 37 tygodnia ciąży. Dziecko jest w ułożeniu podłużnym miednicowym. Mam 40 lat i jest to mój pierwszy poród. Lekarz jednak nie widzi wskazań do cesarskiego cięcia. Sugeruje, ze może mi ewentualnie pomóc w tym, zeby mieć skierowanie na cc. czy mam prawo nie zgodzić się na poród pośladkowy? Dodam, że jestem osobą szczupłą. Boję się, czy dla dziecka poród pośladkowy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie... O porodzie pośladkowym słyszałam wiele negatywnych opinii, często mówi się, że jest to najbardziej ryzykowny sposób porodu i martwię się, ponieważ jeśli rzeczywiście tak jest to wolałabym go uniknąć. Czy w mojej sytuacji powinnam na siłę i jak najbardziej starać sie o cesarskie cięcie czy jednak lepiej zdecydować się na poród pośladkowy? Co jest lepsze? Będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. By podjąć decyzję o sposobie zakończenia ciąży, konieczne jest zebranie i analiza wszelkich dostępnych „danych”. Ponieważ poród pośladkowy jest trudniejszy i bardziej męczący, stan ogólny kobiety oraz dziecka musi być bardzo dobry. Nie powinna to być pierwsza ciąża.
Dziecko nie powinno być większe od poprzedniego.
Szacunkowa waga malucha musi mieścić się w przedziale 2,5 – 3,5 kg, (inne źródła podają 1,8 – 4,0kg). Miednica kobiety powinna być odpowiednio duża. Dziecko znajduje się w ułożeniu pośladkowym właściwym. Główka musi być przygięta lub skierowana do przodu. Badanie dopochwowe nie wskazuje na istnienie przeszkód w przejściu główki poprzez drogi rodne.
Poza tym, przyjęcia porodu naturalnego w ułożeniu pośladkowym może podjąć się wyłącznie lekarz z doświadczeniem w prowadzeniu takich przypadków, na terenie szpitala, gdzie zabezpieczona jest możliwość natychmiastowego podania znieczulenia i rozwiązania ciąży metodą cięcia cesarskiego. W każdej innej sytuacji dla dobra dziecka i kobiety lekarz przeprowadzi cięcie cesarskie. Praktyka pokazuje, że jest to najchętniej i najczęściej stosowana praktyka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty