Czy mogę karmić stosując ten lek?

Witam. Dostałam artrotec forte 75 mg - 2 tabl dziennie przez 10 dni w celu oczyszczenia macicy. Czy moge w tym czasie karmic piersia? Czy zrezygnowac calkowicie, czy np pomijać tylko te karmienia po przyjeciu tabletki czy karmic caly czas. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety przy stosowaniu leku Arthrotec nie należy karmić piersią w ogóle – mizoprostol, składnik aktywny leku, przenika do kobiecego mleku i może wywoływać u niemowląt działania niepożądane, m.in. biegunkę.

Trudno powiedzieć, czy wystarczy pomijać tylko te karmienia w odstępie kilkugodzinnym od przyjęcia tabletki, bo trudno przewidzieć czas rozpadu tabletki i to, jak długo substancja czynna będzie w krwiobiegu. Bezpieczniej byłoby na cały okres farmakoterapii zrezygnować z karmienia piersią lub skonsultować z ginekologiem alternatywy dla leku Artrotec.

Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjmujac-arthrotec-forte-mozna-karmic-piersia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-czasu-po-zazyciu-leku-arthrotec-moge-karmic-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.