Czy mogę kogoś zarazić jak nie widać opryszczki?

witam czy jezeli czesto łapie opryszczke to zarażam tylko wtedy kiedy ona jest na ustach ? ?czy po zniknięciu strupa nie zarazam juz np poprzez pocałunek ? pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po zniknięciu strupa nie zaraża Pani, niemniej wirus HSV jest cały czas w Pani organizmie i atakuje każdorazowo w sytuacji spadku odporności.

Więcej o wirusie HSV pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hsv.

Co do mechanizmu zarażania, to uznaje się, że najbardziej zaraźliwy jest płyn surowiczy z pęcherzyków pojawiających się na wargach. Gdy pojawia się strup, ryzyko zakażenia jest dużo mniejsze, niemniej wciąż należy pamiętać o higienie i unikaniu przenoszenia patogenu np. za pomocą dłoni na przedmioty codziennego użytku.

Niestety badania wskazują, że wirusem opryszczki można się zarazić jeszcze zanim pojawią się na ustach zmiany, zatem przestrzeganie higieny i unikanie kontaktu z bliskimi w czasie najbardziej zakaźnej fazy choroby pomaga w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, ale nie eliminuje tego ryzyka do zera.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozwija-sie-opryszczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.