Czy mogę pofarbować włosy przy łuszczycy?

Mam stwierdzoną łuszczyce skóry na głowie pojawiły się małe strupki byłam już u dermatologa na dzień dzisiejszy mam wyleczone. Moje pytanie jest takie czy mogę pofarbować włosy ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Łuszczyca nie jest przeciwwskazaniem do farbowania włosów. Zaleca się jednak, aby zmiany zostały zaleczone przed tym zabiegiem, a tak jest w Pani przypadku.

Proszę jednak pamiętać, że farba do włosów jest wieloskładnikowym i silnym środkiem chemicznym, nieobojętnym dla skóry głowy. W związku z tym, może wywoływać niepożądane reakcje – w tym podrażnienia czy nawet alergie. Dlatego też dobrze byłoby, przed nałożeniem farby na włosy (48 h wcześniej), zrobić tzw. próbę uczuleniową. Polega ona na nałożeniu farby na mały obszar skóry i obserwowaniu, czy nie występują niepożądane objawy, jak zaczerwienie, swędzenie itp.; zwykle wykonuje się ją w zgięciu łokcia lub za uchem. Nie napisała Pani, czy zamierza farbować włosy u fryzjera. Jeśli tak, zachęcam, aby poinformowała Pani o chorobie – wtedy fryzjer zachowa szczególną ostrożność, by farba nie miała kontaktu ze skórą; może zaproponuje środek ochronny (tzw. bloker). Zresztą przed farbowaniem fryzjer powinien przeprowadzić wywiad na temat stanu skóry, alergii i innych problemów.

Częstym problemem po farbowaniu jest przesuszanie się skóry głowy i łupież, co przy łuszczycy nie jest wskazane. Wiedząc o tym, może Pani zapobiegawczo wybrać odpowiedni szampon, dedykowany dla skóry wrażliwej, ze skłonnością do w/w problemów. W aptekach znajdzie Pani także specjalistyczne dermokosmetyki: szampony, emulsje i tzw. płyny keratolityczne, przeznaczone dla osób chorujących na łuszczycę. Warto je stosować także wtedy, gdy zmiany są zaleczone po to, by opóźnić ich odnawianie się. Więcej o łuszczycy skóry głowy przeczyta Pani w naszym serwisie, m.in. pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/luszczycy-glowy-przyczyny-objawy-leczenie.

Pozdrawiam Panią serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.