Czy mogę przenosić wirusa opryszczki?

Miałam kontakt z osobą zarażoną opryszczką wargową koło 12 dni temu, dzień pozniej rozpoczęłam kurację lekiem Heviran. Do tej pory nie wystąpiły żadne objawy w okolicy warg ani okolic intymnych. Jaka jest szansa, że mogę sama teraz zarażać wirusem poprzez pocałunki albo kontakt intymny?
KOBIETA, 27 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że może Pani zarażać opryszczką, nie mając żadnych objawów. Warto jednak zachować czujność, ponieważ już kiedy odczuwa się mrowienie czy swędzenie, jeszcze przed pojawieniem się wykwitu, można zarażać innych.

Zakaźność opryszczki jest wysoka podczas pojawienia się wykwitu, a najwyższa podczas pękania pęcherzyków z płynem surowiczym oraz pojawianiu się ran (około 4 - 5 dzień od odczucia, że opryszczka się pojawia, czyli od mrowienia). Kiedy rana się goi, a objawy ustępują, zakaźność jest podobna, jak na etapie początkowym, czyli umiarkowana.

Bardzo dobrze, że ma Pani świadomość, że może zakażać i stara się Pani chronić osoby w swoim otoczeniu. W razie wątpliwości, zachęcamy do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu na naszym serwisie na temat opryszczki:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.