Czy mogę utrzymać aktywność seksualną przy kamicy nerki?

Dzień dobry, jestem jakieś 10 dni po zabiegu eswl któy wg lekarza skończyłsię dobrze, na początku wydalałem piasek lub mniejsze cząstki, które bez problemu wychodziły. Po tym czasie wróciłem do współżycia z moją partnerką i dzisiaj po orgazmie zaobserwowałem odłamek kamienia, który zatrzymał się praktycznie przy ujściu (tam gdzie wylatuje mocz - nie potrafię tego inaczej ująć) pierwsze oddanie moczu odbyło się kroplami, ale za drugim razem fragment wypadł i mocz już oddaje normalnie. Moje pytanie brzmi czy w takim razie jeszcze powinienem się wstrzymać z aktywnością seksualną czy to normalne, że w ten sposób ten fragment kamienia się zatrzymał? Dodam, że stosunek miał miejsce rano, po nocy, a dwa, że nic mnie nie bolało. dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany przez Pana przypadek usunięcia kamicy nerkowej nie jest szczególnym przeciwwskazaniem do utrzymania aktywności seksualnej. Jeżeli zabieg przebiegł poprawnie, uprawianie seksu nie powinno być problemem. Jedynym wyjątkiem jest pojawienie się infekcji dróg moczowych. Podczas stosunku może ona zostać przeniesiona na partnerkę.

Przy kamicy nerkowej należy pamiętać również o odpowiednim nawadnianiu organizmu, 2-3 litry płynów dziennie, dopasowanej diecie, która najczęściej polega na ograniczeniu spożycia mięsa, soli oraz produktów bogatych w cukier, a do jadłospisu zaleca się włączenie dużej ilości warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Istotnym aspektem jest także dbanie o aktywność fizyczną i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała oraz staranie się o wyeliminowanie czynników stresogennych.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat kamicy nerkowej:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-kamica-nerkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.