Czy mogę w tej sytuacji dźwigać?

Dzień dobry! Właśnie dobiega końca pierwszy trymetr drugiej ciąży (bez powikłań, leczona niedoczynność tarczycy, stan po cięciu cesarskim). Starsze dziecko waży około 14-15 kg, biorę je na ręce regularnie kilka razy dziennie. Niedługo przeprowadzamy się do mieszkania na trzecim piętrze bez windy i nie wiem, czy mogę wnosić/znosić dziecko na trzecie piętro. Nie zastanawiałabym się, gdyby to była rutyna przed ciążą lub od początku ciąży, ale przed ciążą wnosiłam dziecko na trzecie piętro naprawdę rzadko.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli nie ma Pani żadnych powikłań w ciąży i nie są odczuwane żadne dolegliwości z nią związane, to zasadniczo można podnosić i nosić swoje starsze dziecko, ale należy to robić z umiarem i ostrożnie, a co ważne - bardzo rzadko.

Podnoszenie i noszenie ciężarów może zwiększać ryzyko wystąpienia skurczów brzucha, bólu kręgosłupa oraz innych dolegliwości związanych z ciążą (np. krwawień), dlatego warto jest poszukać alternatyw, takich jak proszenie o pomoc innych osób, które pomogą wnosić dziecko na trzecie piętro.

Więcej informacji na temat dźwigania w ciąży znajdzie Pani w publikacji, do którego odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dzwiganie-we-wczesnej-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.