Czy mogę zaszczepić się na Covid po antybiotyku?

Czy po antybiotyku mage przyjąć szczepienia covidu 19 i ile musi upłynąć dni abym mógł się zaszczepić .Mam 78 lat a antybiotyk pobierania na pęcheż.Za udzielenia odpowiedzi uprzejmnie dziękuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

antybiotykoterapia jest jednym z przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

Po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku należy odczekać co najmniej 14 dni. Czas ten może ulec zmianie (wydłużeniu np. w przypadku ostrej infekcji lub skróceniu), dlatego przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem znającym historię choroby, który oceni sytuację.

Jeśli po przyjęciu pierwszej dawki nastąpi infekcja i konieczne będzie ponowne przyjmowanie antybiotyku, odstęp między dawkami wydłuży się. Proszę jednak pamiętać, że odstęp czasowy między pierwszą a drugą dawką powinien wynosić nie więcej niż 42 dni.

Polecam zapoznać się z artykułem dotyczącym szczepień po przebytej antybiotykoterapii: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-po-antybiotyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.