Czy mój stan psychiczny może być przyczyną takiego odbioru sytuacji?

Witam. Zwracam się z nietypowym pytaniem. Jestem młodą kobietą, mam 19 lat. W swoim życiu przeżyłam mnóstwo stresujących sytuacji, niektóre były traumatyczne. Do dziś zmagam się z depresją. Zawsze reagowalam na powyższe sytuacje źle. Zazwyczaj jak już byłam sama pokazywałam prawdziwe emocje. Przy kimś starałam się maskować na tyle ile potrafię. Niedawno dowiedziałam się o dość przykrej sytuacji, która zmienia całe moje życie, ale tym razem moja reakcja jest inna. Jej po prostu brak. I to nie tak, że nie przejmuje się tym. Jest to bardzo stresujące i w głębi duszy jest mi ciężko, aczkolwiek nie jestem w stanie okazać jakichkolwiek emocji. Nawet jak jestem sama ze sobą. Czy mój stan psychiczny może być przyczyną takiego odbioru sytuacji? Dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA, 19 LAT 9 miesięcy temu

Witam Panią,

W sytuacji bardzo dużego stresu, niechcianych emocji czy traumatycznych

wydarzeń… umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia, powoduje całkowite

odcięcie od uczuć i emocji.

Anhedonia, czyli pustka emocjonalną, brak odczuwania uczuć i emocji

oraz brak odczuwania przyjemności zmysłowej, emocjonalnej, intelektualnej i duchowej,

a przede wszystkim brak zdolności odczuwania radości życia, zwykle jest główną

cechą poważnego zaburzenia depresyjnego.

Może być też skutkiem długotrwałego stresu, lęku, przeżytej w dzieciństwie traumy,

a także uzależnienia od amfetaminy i kokainy lub stosowania antydopaminergicznych

leków przeciwdepresyjnych lub leków przeciwpsychotycznych.

Anhedonia negatywnie wpływa na wszystkie sfery życia - funkcjonowanie społeczne,

rodzinne i zawodowe a nawet na pasje i zainteresowania.

Znacznie obniża jakość życia.

Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo zdiagnozowany

i żeby podjęła Pani leczenie, odpowiednią psychoterapię.

Żeby Pani pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani wyleczyć zaburzenia depresyjne oraz odzyskać zdolność

adekwatnego odczuwania uczuć i emocji, dzięki czemu odzyska Pani radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/