Czy moje dziecko może odziedziczyć te wady genetyczne?

Witam. Mam 28 lat, powoli z mężem myślimy o dziecku. Tutaj pojawiają się jednak moje wątpliwości. Mój brat urodził się z zespołem Downa oraz zespołem Dandy-Walkera. Czy istnieją zwiększone szanse na to, że nasze dziecko może również urodzić się chore? Czy zespół Dandy-Walkera jest dziedziczny? Szukałam informacji na ten temat, jednak nie znalazłam konkretnej odpowiedzi. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o zespół downa u brata, to mama urodziła go mając 41 lat. Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam

1) Z. Dandy- Walkera dziedziczy się autosomalnie recesywnie

2) Z. Downa bardzo rzadko jest dziedziczny. Wiek matki (>35 r.ż)znamiennie zwiększa ryzyko wystąpienia wady,

3) W razie niepokoju sugeruję badania genetyczne.