Czy moje objawy mogą wskazywać na schizofrenię?

Czy to schizofrenia? Sytuacja ma się tak. Mam 21 lat i jakoś miesiąc temu miałem uczucie derealizacji. Nie było mi to do końca obce, ale mimo wszytsko lekko się wystraszyłem, a przez kolejne dni nie mogłem się uwolnić od dziwnego wrażenia takiej jakby obcości własnego głosu. Wiedziałem że jest mój, ale brzmiał dla mnie jakoś inaczej, tak jakby był poza mną. Czytałem że to przez nerwice więc starałem się ignorować. Wtedy jednak gdzieś trafiłem na artykuł że schizofremicy własny głos uznają za obcy. I chociaż autorowi chodziło o nasz głos wewnętrzny to i tak wpadłem wtedy w panikę i zacząłem wyszukiwać jej objawy. Nie wszytskie się zgadzały. Nie mam żadnych z tzw negatywnych objawów. Nie mam też żadnych urojeń. Czytałem też jednak wiele sprzecznych informacji. Na jednej stronie schizofrenia jest świadomą chorobą na innej nie. Od niedawna chodzę w jednej wielkiej niepewności i kontroluje każdą swoją myśl i każdy dźwięk jaki słyszę. Wygląda to na nerwice, ale od niedawna mam krótkie momenty gdy słyszę dzwieki, których źródła nie mogę znaleźć i strasznie się tym niepokoje. Nie są to jednak głosy, a jakieś wibracje telefonu, szelest, odgłosy sprzętów AGD, pomruki. Wszytsko jednak jest dość krótkie. Chcąc pozbyć się takiego wmawiania sobie choroby rozwiązałem kilka internetowych quizów na schizofrenię i każdy powiedział mi że jestem zdrowy. Wciąż jednak strasznie się boję i nie wiem czy mój mózg nadinterpretowuje sobie te dzięki których źródło mimo wszystko gdzieś było czy też je sobie wytwarza. Chodzę też na rysunek i jak skupie się tam na konkretnym zadaniu to wszytsko wydaje się być w spokoju. Z drugiej strony takie przesłyszneia nie są chyba typowe dla nerwic. Nie wiem już co począć.

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, który po przeprowadzeniu obszerniejszego wywiadu postawi hipotezy diagnostyczne. Jeśli nie pominął Pan żadnych objawów to w zasadzie na ten moment najprawdopodobniej postawienie trafnej diagnozy będzie niemożliwe. Z pewnością nikt Panu w chwili obecnej nie zdiagnozuje schizofrenii, gdyż nie ma ku temu podstaw. W przypadku początków tej choroby oprócz pojedynczych objawów najprawdopodobniej całokształt Pana zachowania i sposobu bycia uległby zmianie np. wycofanie społeczne, zaniedbania higieniczne, utrata zainteresowań, lęki itp. Pacjenci ze schizofrenią często nie mają pełnego poczucia własnej choroby (czują się zdrowi lub chorzy, ale niekoniecznie na schizofrenię), ale często też mają taką świadomość i to zależy od danego przypadku. Odradzałabym Panu stawianie diagnozy na podstawie artykułów i quizów w internecie, gdyż niekoniecznie są to rzetelne informacje lub nie zawsze potrafi je Pan zinterpretować. W związku z istnieniem różnych podtypów schizofrenii obecność objawów negatywnych nie jest konieczna do postawienia diagnozy. Nie ma Pan urojeń, ale ma Pan inny objaw wytwórczy jakim są halucynacje słuchowe proste, czyli pojedyncze dźwięki a nie głosy. Halucynacje nie są objawami specyficznymi dla zaburzeń lękowych a są natomiast typowe dla psychoz (objawy psychotyczne). Depersonalizacja i derealizacja mogą występować w psychozach, jak również w zaburzeniach lękowych lub nawet u zdrowych po traumie, silnym stresie, narkotykach itd. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż obecność tego typu objawów nie zawsze świadczy o początkach choroby na całe życie oraz nie każda psychoza lub epizod psychotyczny oznacza schizofrenię. Wymienione objawy mogą też świadczyć np. o problemach neurologicznych. Zastanawia mnie to, czy jest Pan pewny obecności halucynacji, gdyż sama depersonalizacja/derealizacja może świadczyć o bardzo wielu zaburzeniach. Podejrzewam, że psychiatra nie postawi konkretnej diagnozy i powie, że jest Pan do obserwacji oraz przepisze leki przeciwpsychotyczne na objawy wytwórcze (na szczęście leki te zwykle mają wysoką skuteczność). Mam nadzieję, że wszytko będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/