Czy może to być zmiana złośliwa?

witam. otrzymałem dziś wynik kontrolny rezonansu magnetycznego po roku od stwierdzenia na pierwszym rezonansie naczyniaka wątroby. W dzisiejszym wyniku w opisie jest informacja że zmiana wykazuje umiarkowaną restrykcje dyfuzji. wcześniej zmiana nie wykazywała takich cech. poniżej nowy opis: "Podobnie jak poprzednio w obrebie segmentu VII w sąsiedztwie zyły wątrobowej widoczny słabo odgraniczony wysokosygnałowy obszar w obrazach T2 zależnych saturowanych o porównywalnych wymiarach w stosunku do badania poprzedniego ( 12 x 13mm) .W badaniu aktualnym zmiana wykazuje cechy umiarkowanej restrykcji dyfuzji w obrazach DWI/ADC. W dynamicznym skanowaniu wykazuje wczesny wychwyt paramagnetyku z utrzymywaniem sie wzmocnienia w faze późnej." dodam że zmiana jest takiej samej wielkości od roku. bardzo proszę o pomoc czy może to być zmiana złośliwa? czy taki opis może o tym świadczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo ważne, że zostało wykonane badanie kontrolne, aby sprawdzić obecny stan funkcjonowania organizmu.

Istotne są przy tym aktualnie występujące objawy ze strony jamy brzusznej, takie jak: uczucie pełności, bóle nadbrzusza, wzdęcia, czy odbijanie.

Analizując przedstawiony opis tomografii komputerowej, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie doszło to rozrostu naczyniaka w obrębie wątroby. Taka postać będzie na pewno do dalszej kontroli w wyznaczonej konkretnie przyszłości. Z racji pewnej odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem gastrologiem lub hepatologiem, który po porównaniu dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Obraz o cechach umiarkowanej restrykcji dyfuzji świadczyć może o zmianach łagodnych toczących się w badanych obszarze danego narządu.

Życzymy Panu dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.