Co oznacza ten opis MR u 26-latki?

Wyniki rezonansu. Powodem rezonansu były subiektywne zaburzenia widzenia, innych nieprawidłowości neurolog nie stwierdził. Za kilka dni wizyta, ale bardzo się stresuje wynikiem, proszę o poradę jak je rozumieć. Badanie miało być rutynowe, mam zaburzenia lękowe. "W prawej półkuli mózgu w topografii kolana torebki wewnętrznej w bliskim sąsiedztwie gałki bladej widoczna jest owalna zmiana o wym 6x5,7x4,6 mm o podwyższonym sygnale w sekwencjach o długim TR z drobną strefą o pośrednim sygnale w centrum; zmiana nie wykazuje cech restrykcji dyfuzji oraz nie ulega wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrastwowgo, w sekwencji SWI w centrum zmiany widoczne jest drobne ognisko obniżonego sygnału - obraz zmiany niecharakterystyczny - może odpowiadać atypowemu naczyniakowi jamistemu. Obraz zmiany ogniskowej jest stacjonarny w porównaniu do badania poprzedniego MR z 2018 r. ( dodam że w opisie z 2018 nie mam wskaznych tych zmian,). Po za tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Po podaniu środka kontrastowego w zakresie struktur mózgowia nie stwierdzono cech patalogicznego wzmocnienia. Cech nieprawidłowej restrykcji dyfuzji w zakresie struktur mózgowia nie stwierdzono. Przestrzeń podpajęczynówkowa nieposzerzona. Ciało modzelowate prawidłowe. Struktury tylnego dołu czazki bez widocznej patologii"

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy na podstawie samego opisu. Bez wątpienia badanie trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym oraz specjalistą okulistą, a także – w razie potrzeby z neurochirurgiem lub radiologiem.

W opisie rezonansu podano, że obraz może odpowiadać atypowemu naczyniakowi jamistemu, dlatego – celem poszerzenia Pani wiedzy – zachęcam do przeczytania naszego artykułu dotyczącego naczyniaków: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak-jamisty-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Opisujący badanie porównał obraz zmiany ogniskowej do poprzedniego badania rezonansu magnetycznego – mając do dyspozycji zapewne obraz z wykonanego w 2018 roku rezonansu, a nie opierając się na słownym opisie tego badania. Lekarze takich specjalności jak np. neurochirurgia w podejmowanym leczeniu opierają się na pełnym badaniu obrazowym, a nie na pomocniczym opisie słownym. Bez wątpienia ważną informacją jest to, że podanie kontrastu nie wykazało cech patologicznego wzmocnienia.

Więcej informacji na temat badania rezonansu magnetycznego znajdzie Pani w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-siegamy-po-rezonans-magnetyczny,

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.