Czy możliwe jest przeniesienie wścieklizny u 24-latka?

Dzień dobry. Ostatnio bawiłem sie z małym kuzynem (3 lata), słyszałem że ostatnio został w jakiś sposób zaatakowany przez psa, ale nie groźnie. Kuzyn tak jak małe dzieci często znalazł sobie "zabawe", czyli plucie i gryzienia. Zdarzyło sie tak że przez moją nie uwagę ugryzł mnie, potem miałem ślad (z bąblem). Czy możliwe jest w taki sposób zakażenie wścieklizną? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wścieklizna jest chorobą odzwierzęcą, co oznacza, że można się nią zarazić wyłącznie od chorego zwierzęcia. Rozumiemy, że Pański kuzyn był zdrowy, dlatego nie ma możliwości przeniesienia wirusa wścieklizny w opisany przez Pana sposób. Może być Pan spokojny i nadal bawić się z kuzynem.

Zakładamy, że gdyby zaszło ryzyko zarażenia wścieklizną dziecka (w sytuacji, gdy np. pies ugryzłby dziecko), to rodzice niezwłocznie udaliby się z nim do lekarza.

W naszym projekcie pytań do specjalistów pojawia się wiele pytań o ryzyko zarażenia wirusem wścieklizny. Oto przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-ryzyko-zakazenia-wscieklizna-od-czlowieka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenie-wscieklizna-od-ugryzionego-przez-zwierze-czlowieka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-sie-wscieklizna-od-czlowieka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.