Czy możliwy jest nawrót urojeń?

Dzień dobry Mam 24 lata, w dzieciństwie miałam epizodyczne urojenia, omamy słuchowe i wzrokowe, ale było ich jedynie kilka w moim życiu, ostatni jakieś 5 lat temu. Obawiam się, że mogą wrócić w późniejszym wieku, lub są objawami choroby psychicznej która jeszcze w pełni się nie ujawniła. Czy mam się czego obawiać? Czy powinnam się wybrać do psychologa lub psychiatry skoro obecnie nic mi nie dolega?

Dzień Dobry Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie..., skoro pojawiła się u Pani wątpliwość, to wskazane byłoby rozważenie przez Panią osobistej i kontrolnej konsultacji psychologicznej/psychoterapeutycznej (celem rozwiania Pani obaw).

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,
wszystko zależy od tego czy doświadcza Pani jakichkolwiek niepokojących objawów lub trudności. Jeżeli nie, to nie ma potrzeby aby korzystała Pani z pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Objawy chorobowe okresu dziecięcego nie zawsze utrzymują się również w dorosłości i nie zawsze świadczą o chorobie. Warto jednak aby przyglądała się sobie i swojemu zdrowiu psychicznemu. Jeżeli w dzieciństwie leczyła się Pani psychiatrycznie i posiada jakąkolwiek dokumentację medyczną proszę jej nie niszczyć. W przypadku nawrotu objawów będzie ona niezbędna do celów diagnostycznych.
Pozdrawiam!