Czy można wyleczyć się z nadmiernej wrażliwości?

Witam serdecznie. Mam 29 lat i odkąd pamiętam mam bardzo specyficzny problem, polegający na nadmiernym wzurszaniu się. Wiem, że może się to wydać zabawne, ale w praktyce takie nie jest. Nie znalazłam też odpowiedzi na podobne zapytanie, bo wszystkie pytania o płaczliwość związane są ze stresem, bólem i smutkiem. W moim przypadku chodzi o nieprzykemne wzruszanie się każdą rzeczą. Oglądanie filmu, reklamy, czy nawet starszych ludzi na ulicy - od razu pojawia się ucisk w gardle a w oczach stają łzy. Znajomych to bawi, nawet rozczula, bo 'jejku, ile Ty masz w sobie empatii'. Czy to rzeczywiście kwestia takiego charakteru? To naprawdę trudne, bo zdarza się po kilka razy dziennie i nie jestem w stanie tego powstrzymac. Faktem jest to, ze mam traumatyczne dzieciństwo zwiazane z matka alkoholiczką, ktora od dziecka bardzo odbija sobie na mnie swoje niepowodzenia zyciowe, lekarz rodzinny wyslal mnie takze do psychologa w zwiazku z ta sytuacja, ale wspomniana nadmierna wrazliwosc trzyma sie mnie od dziecka. Czy mozna to jakoś wypracować ze specjalista, czy taka juz moja przypadłość?
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Dzień dobry,

Częste wzruszanie się, nawet przy "błahych" sprawach, może świadczyć o tym, iż jest Pani wysoko wrażliwą osobą. Być może Pani reakcje są spotęgowane trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa. Wysokiej wrażliwości nie da się wyleczyć. Jest to po prostu, jedna z wielu cech, jaka może pojawić się u człowieka. Jednak jej zrozumienie i przepracowanie traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa, może pomóc w złagodzeniu Pani reakcji.

Zachęcam do udania się na konsultacje psychologiczne. Jeśli zaciekawił Panią temat wysokiej wrażliwości można również przeczytać o niej książkę Aron Elaine N. "Wysoko wrażliwi"

Pozdrawiam, Oliwia Mazurowska