Czy muszę w tej sytuacji stosować Clexane?

Witam mam nogę w gipsie od miesiąca moje pytanie brzmi , czy muszę przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe clexane 0,4 jeśli chodzę o kulach lub czy mogę odstawić na 3/4dni i napić się alkoholu?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że otrzymała Pani zastrzyki przeciwzakrzepowe Clexane.

Preparat ten jest bardzo ważną profilaktyką w kierunku zakrzepicy żył głębokich oraz zatoru płucnego. Zastrzyki te należy przyjmować ściśle, według zaleceń lekarza. Nie powinno się przerywać kuracji, ani jej przedłużać, jeśli lekarz zaproponuje inaczej.

W czasie noszenia gipsu, zwłaszcza na kończynach dolnych, niezbędnym jest przyjmowanie leków przeciw zakrzepicy, rozrzedzających krew. Spowodowane jest to głównie faktem, że podczas unieruchomienia, zmniejszona jest aktywność fizyczna, a noga pozostaje w jednej pozycji.

W razie wątpliwości, zalecamy Pani konsultację z ortopedą lub internistą. Specjalista zdecyduje, przez jaki czas powinna Pani przyjmować dany preparat.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zastrzyk-przeciwzakrzepowy

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastrzyki-clexane-po-zlamaniu-nogi-w-kostce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastrzyki-przeciwzakrzepowe-przy-zlamanej-nodze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.