Czy mycie dziecka może może być molestowaniem?

Dzień dobry mam problem z moją siostrzenica, dziecko będą u mnie wczoraj powiedziało że tata je myjąc wkłada rękę do genitaliow, pokazało różnice między myciem mamy a taty gdzie zaznaczyła za tata robi to mocno i jakby wynikało z tego że wkłada palec... dziecko jest wesołe nie ma żadnych objawów o których można przeczytać w internecie, nie stroni od ojca chce z nim przebywać itp dodam że to nie pierwszy raz kiedy dziecko mi o tym mówi, psycholog widział rysunki dziecka wszystko było ok.

Witam,
Bardzo zachęcam do ponownej diagnozy problemu,gdyż takie wypowiedzi dziecka mogą mieć podłoże zarówno w rzeczywistym molestowaniu,jak i ukrytym konflikcie rodzinnym,w które dziecko jest wciągnięte.Bywa i tak,że matka nie podejmuje wyjaśnienia problemu zgłaszanego przez dziecko i dlatego jest on przekazywany Pani.Nie wiem również o jakim poziomie diagnozy psychologicznej jest mowa,bo "widzieć rysunki"to nie to samo,co umieć zdiagnozować w/w problem.Robi to najbliżej np.Fundacja Dzieci Niczyje/Warszawa,ul.Walecznych/ i zachęcam,by skontaktowac się z nimi w sprawie diagnozy.

Witam serdecznie. trudno jest stwierdzić czy dochodzi do molestowania. Nie napisała Pani w jakim wieku jest siostrzenica a to bardzo ważne - chodzi o o odzwierciedlenie rzeczywistości, znajomość ciała. Inaczej myje mama a inaczej tata. Warto przyjrzeć się jak robi tata i spytać dziecko czy tata tak samo umył. Mycie części intymnych wymaga bliskiego kontaktu z genitaliami. Jeśli dziecko jest w stanie samo się umyć można siostrzenicy zaproponować by samo się myło a dorosły tylko dokładnie spłucze. Oczywiście warto być czujnym. Pozdrawiam

Dobrze, że zwróciła Pani uwagę na problem, bo związany jest on z bardzo delikatną kwestią. Nie pisze Pani w jakim dziewczynka jest wieku, generalnie 5-6 latki są już bez problemu w stanie zadbać o higienę. Warto szczerze porozmawiać z mamą dziecka o swoich obawach, ona natomiast powinna porozmawiać z ojcem dziecka i np. może uczestniczyć w kąpieli i sprawdzić jak ona wygląda. Dbanie o czystość genitaliów u dziewczynek nie wymaga wkładania do nich ręki. Być może jest tak, że ojciec tego nie wie. Warto być czujnym ale też działać delikatnie, by nikogo niepotrzebnie nie skrzywdzić. Oskarżenie o molestowanie to bardzo poważna sprawa.

Pozdrawiam serdecznie.