Jak leczyć lęki u dziecka?

Witam,jestem zrozpaczoną mamą 6,5 letniej dziewczynki. Dziecko od 3 roku życia uczęszczało do przedszkola.W tej chwili jest już w zerówce, od okresu wakacyjnego tj. ok 1 miesiąca dziecko panicznie zaczęło bać się zostać w przedszkolu pod nieobecność nauczyciela (z moich informacji wynika,że Pani zostawiała dzieci bez opieki wychodząc np. do toalety). Dodam, że zarówno w przedszkolu jak i teraz w zerówce dziecko ma zajęcia z tą samą Panią i z tą samą grupą dzieci. Na ogół było tak, że córeczka niechętnie zostawała w przedszkolu, ale gdy już została bawiła się świetnie i nigdy nie wspominała, że czegoś się boi. Sytuacja zmieniła się diametralnie w przeciągu miesiąca. Dziecko na samą myśl o szkole (przedszkolu) mówi że bardzo się boi, nie potrafi jednak sprecyzować czego się boi. Mówi,że boi się, że Pani zostawi dzieci same bez opieki w sali. Jak tylko wchodzi do sali zaczyna mocno płakać, panicznie rozgląda się po kątach, a gdy tylko Pani zniknie z jej pola widzenia to natychmiast uderza w jeszcze większą histerię. Pani uważa, że problem leży po naszej stronie, że w szkole nie miała miejsca żadna sytuacja która mogłaby sprowokować taki lęk.Jednak muszę podkreślić, że dziecko w domu zachowuje się normalnie, jest wesołe,kontaktowe i szczęśliwe,jednak na samo słowa szkoła-smutnieje i mówi że się boi. Żadne rozmowy i zapewnienia,że jest bezpieczna nie skutkują.Dziecko jest przerażone, a ja razem z nią. Proszę o jakieś rady,pomysły,pomoc...

Witam Panią
Jeżeli rozmowy nie wyjaśniły czego się dziecko boi w ciągu ostatniego miesiąca to można jeszcze odwołać się do rysunków. Dzieci bardzo chętnie rysują i można poprosić o rysunki związane z Panią w przedszkolu. "Pani i dzieci na wycieczce", "Pani i dzieci podczas zabawy", "nagrody które Pani dzieciom oferuje", "czego się dzieci boją". Można też poprosić żeby córeczka narysowała list do Pani w przedszkolu. Te rysunki prawdopodobnie wyjaśnia co się wydarzyło w siągu ostatniego miesiąca. rysunki te nie mogą być rysowane od razu, mogą być rysowane w ciągu całego tygodnia, aby nie przemęczać dziecka. Za każdy wykonany rysunek proszę dziecko nagradzać werbalnie bądź jakimś prezentem. można też tworzyć też laleczki, albo przebierać te które już ma np za nauczycielkę lub koleżanki. Poczucie bezpieczeństwa dziecka głównie tworzone jest w domu być może w ostatnim czasie doszło pomiędzy państwem do scysji bądź innych nieporozumień. Być może też ktoś jej naopowiadał o trudnościach jakie napotka w szkole, proszę opowiadać o swoich i męża przeżyciach jak Państwo byli w szkole. Dzieci bardzo lubią tego słuchać. I dać w domu dziecku uwagi, dużo czytać na dobranoc bądź wcześniej, dobrze jest grać w zabawę która się nazywa "zdobywanie wiedzy". Np. z książki kucharskiej można wyczytać dziecku jak się robi zupę pomidorową. Pani też jako mama powinna pokazać córce że korzysta Pani z książek w różnych dziedzinach. Dziecko musi się oswoić z książką która przybliży jej mama. Warto tez pokazać dziecku szkołę jako miejsce radości i przyjemności. Proszę też skierować się do poradni psychologiczno pedagogicznej na badania. pozdrawiam serdecznie