Czy należy stosować profilaktycznie chemię, naświetlanie lub inne formy leczenia?

Lat 51, guz w środkowej części nerki prawej (w miejscu wejścia żyły i tętnicy do nerki) - lita zmiana 23x21 mm. Wykonano nephrektomię lędźwiową - usunięto całą nerkę prawą. Wynik badania Histopatologicznego: Materiał: 1/nerka prawa, 2/fragment nerki prawej Rozpoznanie Kliniczne: Tu renis dex. Rozpoznanie histopatologiczne: Mikroskopowo: I. Nerka o wymiarach 11x6x4 cm. W dolnej środkowej części nerki guz o średnicy 1,5 cm żółty Mikroskopowo: I. Rak jasnokomórkowy nerki prawej (G2 wg Fuhrman, pT1A ). Nowotwór ograniczony do miąższu nerki. Moczowód i naczynia wnęki wolne od zmian nowotworowych. II. Fragment nerki wolny od zmian nowotworowych. Czy przy poniższych wynikach badania histopatologicznego należy stosować "profilaktycznie" chemię, naświetlanie lub inne formy leczenia?
ponad rok temu

Witam serdecznie!
Podstawową i najważniejszą metodą leczenia raka nerki jest zabieg operacyjny. Jego zakres zależy od zaawansowania procesu nowotworowego, choć najczęściej wykonywana jest nefrektomia radykalna.
Chemioterapia konwencjonalna jest nieskuteczna w raku jasnokomórkowym nerki, jest nieskuteczna. Radioterapia stosowana jest jedynie w niektórych ośrodkach jako uzupełnienie zabiegu operacyjnego jedynie w sytuacji, gdy nowotwór wychodzi poza torebkę nerki (T3).

Ostatnio coraz częściej stosowany jest Sunitinib, lek z grupy inhibitorów kinazy tyrozynowej. Ze względu na wysoki koszt leczenia nie jest on nadal powszechnie dostępny.

Pozdrawiam