Czy nie jedząc kolacji można schudnąć?

Dzień dobry, chciałabym się zapytać. Czy jeżeli nie będę jadła kolacji schudne?

Dr Aneta Bednarek

Podstawą skutecznej diety są regularne odpowiednio dobrane pod względem kalorycznym posiłki. Rezygnacja z kolacji nic nie da, jeśli nadrobi Pani te kalorie podwieczorkiem czy innym większym posiłkiem lub podjadaniem w ciągu dnia.

Aby schudnąć zdrowo i na długo najlepiej jest wprowadzić do swojego żywienia zdrowe zasady oraz regularność. Najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi. Proszę spróbować. Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Witam! Ostatni posiłek powinien być spożywany 2-3h przed snem. Polecam wówczas lekkie dania z niską zawartością tłuszczu. Najlepiej stosować zasady prawidłowego żywienia, ogólne wskazówki podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Odradzam od pomysłu nie jedzenia kolacji. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach 2,5-3h a kolacja powinna być zjedzona 3-4h przed snem. Powinna Pani zjadać 5 posiłków dziennie. Jeżeli będzie Pani przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania i wprowadzi aktywność fizyczną w tym czasie z pewnością uda się schudnąć. Dieta nie może nam się kojarzyć z głodówką bo tu nie o to chodzi, aby schudnąć trzeba jeść i dokonywać odpowiednich wyborów produktów. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól. Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.

Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego.
Przy ćwiczeniach powinna być również zachowana odpowiednia dieta.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam. Aby schudnąć musi być ograniczenie kalorii, najlepiej rozłożone równomiernie przez cały dzień. Łatwiej wtedy wytrzymać reżim diety, osoba nie chodzi głodna. Jeśli pominie się kolacje,a będzie dużo jadło przez resztę dnia, to taki system nie przyniesie zamierzonego efektu.