Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 3 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy PCOS kończy się nowotworem?

witam mam policystyczne jajniki. pierwsza miesiaczke dostalam w wieku 16 lat. pcos mam od samego poczatku teraz mam 22 3 lata temu urodzilam dziecko. leczenie pcos trwalo 4 miesiace w ciagu calych tych 6 lat. stad moje pytanie jakie mam prawdopodobienstwo ze choroba skonczy sie rakiem? ile czasu nie leczona musi byc by taki byl final? partnerow nie mialam duzo wiec zarazenie nie wchodzi w gre. cytologia robiona 1,5 roku temu stopien 2.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Milena Lubowicz
72 poziom zaufania

W PCOS jest większe ryzyko nowotworu endometrium, sutka i jajników. Postuluje sie, żeby co jakiś czas podawać w tej chorobie progesteron, żeby wywołać miesiączkę, to ma działanie częściowo ochronne. Na pewno musi Pani pozostawać stale pod opieką ginekologa, wykonywać regularnie badania ginekologiczne i stosować się do zaleceń. Polecam lekturę: http://www.mamo-tato.pl/article_show.php?a_id=38&s_id=1&ss_id=3 Pozdrawiam

0
Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Ryzyko zachorowania na raka endometrium u kobiet z PCOS jest 3 krotnie wyższe niż standardowe ryzyko populacyjne. Nie można ocenić jednoznacznie po jakim czasie i czy w ogóle w pani przypadku choroba zakończy się nowotworem. Także ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników może być większe, jednak nie jest to potwierdzone zrandomizowanymi badaniami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy