Czy po takich przejściach muszę znów rodzić SN?

Witam. 2,5 roku temu urodziłam syna . Niestety poród zakończył się pęknięciem III stopnia. To wszystko było dla mnie niesamowicie dramatyczne nie wyobrażam sobie rodzić kolejny raz SN. Na drugą ciążę zdecydowałam się tylko dlatego, że podobno takie pęknięcie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Niestety teraz, będąc w 6 miesiącu dowiaduje się, że nie koniecznie i mogę być zmuszona do porodu naturalnego. Na samą myśl cała się trzęsę, mam mokre dłonie i nie mogę opanować lęku. Bardzo proszę o odpowiedź czy po takich przejściach muszę znów rodzić SN ? Dziękuję i pozdrawiam

Lek. Michał Lenard

O sposobie porodu będzie decydował lekarz położnik. Jeżeli jednak odczuwa Pani tak duży lęk przed porodem naturalnym, to może być to wskazanie do cięcia cesarskiego. Sugeruję porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem, kolejny poród naturalny nie musi skutkować ponownym pęknięciem krocza, może odbyć się bez powikłań dla Pani i być bezpieczniejszy od cięcia cesarskiego. Pozdrawiam!