Czy po takim czasie byłam już w pełni zabezpieczona?

Dzień dobry. Od dwudziestu dni przyjmuję lek Qlaira. Jest to moje pierwsze opakowanie. Pierwszą tabletkę przyjęłam wieczorem zaraz po tym kiedy pojawiło się lekkie krwawienie o brązowym zabarwieniu (tak od dłuższego czasu zaczyna się moja miesiączka). Od rana krwawienie było już normalne o zabarwieniu czysto krwistoczerwonym. Stosunek bez zabezpieczenia odbyłam po 16 dniach stosowania leku. Czy byłam już w pełni zabezpieczona? Obawiam się, że lek powinnam zacząć brać dzień później, przy pełnym krwawieniu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

pełna ochrona przed ciążą, przy rozpoczęciu brania tabletek w ciągu 5 dni od pojawienia się krwawienia, działa już pierwszego dnia. W Pani przypadku taka ochrona została więc zachowana.

Co do terminu wzięcia pierwszej tabletki, to pierwszy dzień, kiedy wystąpiło lekki krwawienie, było już najprawdopodobniej krwawieniem okresowym, w takim razie nie powinno to mieć negatywnego wpływu na zabezpieczenie przed ciążą.

Więcej informacji o tabletkach antykoncepcyjnych znajdzie Pani w artykule, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.