Czy po zdjęciu bandaży trzeba coś nosić na nodze?

Witam! Miałam operację żylaków – pachwina + cięcie w kostce. 30.10.2010, zdjęcie szwów 09.11.2010. Mam problemy w nocy, noga mi puchnie, więc co 3-4 godziny wstaję, bo nie idzie spać, trochę pochodzę i kładę się dalej. Lekarz powiedział mi, że za słabo uciskałam, więc pokazały mi się nowe siniaczki, jak uciskam, to noga mi trochę drętwieje. Idę do pracy już 16.11.2010, a mam nosić bandaż jeszcze 2-tygodnie. Mam pracę stojącą, a żaden but mi nie pasuje, czy za 6-dni opuchlizna zejdzie? Co po zdjęciu bandaży, czy będzie trzeba coś nosić na nodze, gdyż chodzę w spodniach i nie wiem, czy jakieś pończochy uciskowe, czy coś innego? Zaczęłam smarować nogi L***, czy on coś pomoże na tę opuchliznę i czy można smarować tą maścią również blizny po cięciach, czy nie zaszkodzi, jak z myciem po zdjęciu szwów? Bardzo proszę o kilka rad. Z góry dziękuję, Jola

Witam serdecznie,
może Pani smarować wymienionym żelem nogę oraz blizny. Powinna Pani po operacji nosić pończochy uciskowe po wygojeniu się ran. Muszą być one odpowiednio dobrane.
Jeżeli chodzi o mycie operowanej nogi, na początku powinna Pani używać prysznica, a po wygojeniu ran można korzystać z kąpieli.
W czasie siedzenia należy operowaną nogę unosić wyżej, co przyspiesza gojenie i zmniejsza obrzęk. Gdyby pomimo tego, nadal był obrzęk, przed powrotem do pracy należy skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.
Pozdrawiam