Czy podwyższone OB to coś poważnego?

Jestem mężczyzną, mam 22 lata, niedawno odebrałem wyniki badania laboratoryjnego. OB wynosi u mnie 16 mm/h, gdzie podane maksimum to 10.00, w rubryczce "norma" mam napisane H. Czy to coś poważnego? Czytałem na temat możliwości podwyższonego OB, ale nie mam pojęcia, czy takie przekroczenie normy klasyfikuje się już jako dużo poza normą czy nie? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Niewielkie podwyższenie OB (czyli jednego z parametrów stanu zapalnego i infekcji) do 16, przy normie do 10, nie jest istotną nieprawidłowością i występuje stosunkowo często. Być może wzrost OB wiąże się z tym, że przebył Pan niedawno niewielką infekcję. W celu weryfikacji tego wyniku i oceny, czy rzeczywiście występuje stan zapalny, można zbadać poziom CRP – czyli parametr lepiej oceniający stan zapalny niż OB.