Czy przez seks oralny można zakazić się WZW B?

Witam czy poprzez seks oralny istnieje możliwość zarażenia wirusem wzw b oraz chciałbym się dowiedzieć. Partner ma wirusa od 4 miesięcy. Od tego czasu nie spotykaliśmy się. A i czy mogę swobodnie się całować

Lek. Paweł Szadkowski

Poziom zakaźności partnera zależy od stadium choroby (stopień zakaźności pomaga określić badanie HBeAg we krwi - duża ilość antygenu koreluje z dużą ilością wirusa we krwi i dużą zakaźnością). Możliwość zakażenia w trakcie seksu oralnego istnieje i zależy od ewentualnych uszkodzeń błony śluzowej, które dość ciężko określić. Sugeruję sprawdzić u siebie poziom przeciwciał odpornościowych anty-HBs jeśli był pan szczepiony i/lub ewentualnie rozważyć powtórzenie cyklu szczepień. Więcej informacji znajdzie pan tu: http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wzw-b/