Czy różyczka w ciąży jest bardzo groźna?

Jestem w 15tc i po 2 powtórzonych badaniach wyszły mi dodatnie przeciwciała igg i igm różyczki. Dostałam skierowanie do poradni chorób zakaźnych ale wizytę mam dopiero za 2 tygodnie. Czy powinnam się martwić z obecności tych przeciwciał? Czy możliwe , że wyniki wyszły fałszywie dodatnie? Dodam, że w wieku szkolnym byłam szczepiona na różyczkę i nigdy na nią nie chorowałam.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przeciwciała IgG i IgM dla różyczki oznacza się w celu potwierdzenia odpowiedniej ochrony przeciw zakażeniu oraz w celu wykrycia istniejącego lub przebytego zakażenia. Test wykrywający przeciwciała IgG przeciw różyczce wykonuje się u wszystkich kobiet w ciąży i u kobiet, które planują zajście w ciążę, aby sprawdzić, czy mają one odpowiedni poziom ochronnych przeciwciał, zabezpieczających przed zakażeniem.

W swoim zapytaniu nie podała Pani szczegółowych wyników, ale sytuacja wygląda na zaopiekowaną. Jest Pani pod opieką lekarza, który zlecił kolejne działania mające na celu dalszą diagnostykę adekwatną do sytuacji.

Zapraszamy do lektury artykułów, które mogą okazać się pomocne w Pani przypadku.

https://portal.abczdrowie.pl/rozyczka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-wyniki-przeciwcial-przeciwko-rozyczce

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.