Czy są jakieś maści, które mogę zastosować na swędzenie pochwy?

Witam. Jestem w 5tym tygodniu ciąży i dziś wyjeżdżam na wakacje za granicę. Niestety czuje swędzenie i szczypanie pochwy charakterystyczne dla grzybicy. Miałam już ten problem dlatego znam objawy. Czy są jakieś globulki lub maść w pełni bezpieczne których mogła bym urzyć przed powrotem i konsultacja z ginekologiem ? Czy clotrimazol mógł by być ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brakuje doniesień na temat wpływu leku Clotrimazol na płód, choć nie ma on działania teratogennego – jego bezpieczne stosowanie możliwe jest w II i III trymestrze ciąży. Odradzałabym jednak stosowanie go na początku ciąży – pierwszy trymestr to okres wzmożonej dbałości oraz czujności przy wyborze leków – wiele z nich może wpłynąć negatywnie na rozwój zarodka. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Dlatego też sugerowałabym jednak wizytę u lekarza – choć drożdżyca pochwy jest częstą przypadłością ciężarnych, to leczenie jej na własną rękę nie jest wskazane. Ponadto nie ma Pani pewności, czy jest to grzybica. Natomiast wspomagająco może Pani zastosować probiotyk ginekologiczny zawierający bakterie kwasu mlekowego – zwiększy to barierę ochronną przed patogenami oraz wpłynie pozytywnie na stan flory bakteryjnej pochwy. O infekcjach intymnych podczas ciąży przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.