Czy stres może znacząco opóźnić okres?

Dzień dobry, Jeszcze nigdy nie uprawiałam z chłopakiem seksu, jednak ocieraliśmy się o siebie narządami płciowymi. Było to jakieś 3 tygodnie temu. Czy jest możliwość, że zaszłam w ciążę. Dodam, że bardzo się tym stresuję, od tygodnia boli mnie brzuch jak przed okresem, jednak jeszcze nie pojawił. Bardzo się martwię i już chyba uroiłam sobie objawy ciąży, czytam na różnych forach i jeszcze bardziej się stresuję, że mogłam zajść w ciążę. Mam nawet biegunkę i cała się trzęsę, nie mogę spać. Czy przez ten stres może opóźniać mi się okres?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy prącie nie zostało wprowadzone do pochwy, ani nie przeniesiono na placach nasienia do dróg rodnych kobiety, to prawdopodobieństwo ciąży jest praktycznie zerowe.

W związku z tym opóźnienie miesiączki oraz takie objawy, jak biegunka, ból brzucha mogą wynikać z przewlekłego stresu, który Pani towarzyszy. Najlepszym w tym przypadku wyjściem będzie zrelaksowanie się i spokojne oczekiwanie na krwawienie, ale gdyby to jednak się nie pojawiło, warto udać się do lekarza ginekologa, ponieważ przyczyną takiego stanu mogą być nawet zaburzenia hormonalne.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan

https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.