Czy szampon mógł zaszkodzić płodowi?

Dzień dobry, jestem w połowie ciąży, niestety przez swoją nieuwagę przez cały ten okres ponieważ odkąd pamiętam mam problemy z łupieżem stosowałam szampon Vichy dercos który zawiera dwusiarczek selenu i kwas salicylowy. Przeczytałam że składniki te są zabronione w ciąży i nie mogę się uspokoić, mam wyrzuty sumienia że wyrządziłam szkody dziecku. Proszę o informację jakie mogą być konsekwencje dla dziecka w tym przypadku. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli jest Pani w połowie ciąży, to zapewne jest Pani również pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. Gdyby zauważył on jakieś nieprawidłowości w rozwoju ciąży, to zapewne poinformowałby Panią.

Stosowanie kwasu salicylowego oraz dwusiarczku selenu jest zabronione w czasie ciąży. Substancje te mogą wpływać negatywnie na rozwój dziecka oraz wywołać przedwczesny poród. Wiele jednak zależy od ilości tych substancji. Dla przykładu – dopuszczalne stężenie kwasu salicylowego w kosmetykach stosowanych przez ciężarne, to 2%, ale oczywiście lepiej całkowicie zrezygnować z tego typu dodatków.

Najprawdopodobniej nic Pani nie grozi ze względu na nieduże ilości tych składników w szamponie przeciwłupieżowym. Proszę nie martwić się na zapas. Stres nie jest wskazany.

Poniżej znajdzie Pani podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-szampony-przeciwlupiezowe-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-w-ciazy-bezpiecznie-stosowac-szampon-przeciwlupiezowy-zoxiderm,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-szamponu-przeciwlupiezowego-w-22-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.