Czy szczepionkę MMR można zamienić na szczepionki pojedyncze z półrocznymi odstępami?

WITAM, jestem mamą 11 tygodniowego synka. W 7 tygodniu został zaszczepiony szczepionką 6w1, chciałabym zrezygnować z tych szczepionek na rzecz szczepionek pojedynczych. Bardzo się boje groźnych powikłań tj autyzm poszczepienny. I czy szczepionkę MMR mogę zamienić na pojedyncze z pól rocznymi odstępami. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

chciałbym zacząć od tego, że nie ma czegoś takiego jak autyzm poszczepienny. W żadnym prawidłowo przeprowadzonym badaniu nie udowodniono, że podawanie szczepionek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia autyzmu. Przyjmowanie większej ilości zastrzyków może się wiązać z większym ryzykiem niepożądanych odczynów poszczepiennych takich jak gorączka, wysypka dlatego uważam, że lepiej przyjmować skojarzone szczepionki. Nie można zamienić szczepionki MMR na 3 szczepionki zawierające jeden antygen.

Pozdrawiam.