Czy ta szczepionka mogła mi jakoś zaszkodzić?

Witam, 2 dni temu pod moim domem znalazłam coś przypominającego tabletkę w blistrze. Zdziwiona podniosłam ją gołymi rękami i przeczytałam, iż jest to szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie i żeby tego nie dotykać. Po tym, odłożyłam ją i więcej nie podnosiłam gołymi rękami - czy istnieje dla mnie jakieś ryzyko? Nie przyjrzałam się dokładnie, lecz wydaje mi się (nie wiem w stu procentach), że ciecz nie wypływała i opakowanie nie było uszkodzone. Co, jeśli to podniosłam, a trochę szczepionki mogło wypłynąć przez małą dziurkę? Po tym fakcie niedługo myłam ręce, później także w ciągu dnia dezynfekowałam. Mój pies miał tylko kontakt z przynętą, w której 'zapakowana' była szczepionka (ona leżała luzem). Proszę o odpowiedź, gdybym wiedziała, że to jest szczepionka nie dotykałabym tego, a teraz jestem przerażona...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć wścieklizna może budzić strach, ponieważ jest jedną z najgroźniejszych wirusowych chorób zakaźnych, to w świetle przedstawionych przez Panią faktów i opisu sytuacji nie widzę możliwości wystąpienia jakiegokolwiek ryzyka. Sądzę, że nie ma Pani żadnych powodów do obaw, proszę zapoznać się z również z tym pytaniem internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-da-sie-zarazic-wscieklizna-z-napoczetej-szczepionki-dla-lisow.

Szczepionki dla lisów są odpowiednio zabezpieczone i ich ewentualna szkodliwość ma raczej związek z przypadkowym spożyciem jej przez człowieka czy zwierzę domowe. Natomiast umycie rąk czy ich dezynfekcja po kontakcie z opakowaniem szczepionki eliminuje jakiekolwiek ryzyko kontaktu z preparatem. Jeżeli interesuje Panią temat wścieklizny i szczepienia dla ludzi, proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.