Czy taka naprzemienna opieka nad niemowlakiem jest odpowiednia?

Jak z psychologicznego punktu widzenia (np. teoria przywiązania) wygląda sytuacja niemowlęcia, którego rodzice opiekują się nim na przemian (tzn. karmią raz jeden, raz drugi odciagnietym mlekiem, pielęgnują i pocieszaja na przemian)? Czy dla dziecka nie jest to, mimo dobrych chęci rodziców, sytuacja w której doznaje frustracji na skutek braku obecności matki, podczas gdy zajmuje się nim ojciec? Czy dziecko jest w stanie przywiazac się bezpiecznie do obu rodziców naraz?

Szanowna Pani,

Badania z psychologii rozwojowej wskazują na to, że bezpieczne przywiązanie, styl przywiązania kształtuje się w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia i do ok. 9-10 miesiąca życia dziecko posiada jeden obiekt przywiązania (najczęściej jest nim matka), natomiast po ok. 10 miesiącu życia dziecko może być przywiązane do obu opiekunów (np. matka i ojciec).

Naprzemienna opieka nad dzieckiem jest jak najbardziej w porządku dla dziecka już od pierwszych dni życia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dziecku jest dobrze jest obserwacja- jeżeli jego potrzeby są sfrustrowane da o tym znać, najczęściej poprzez płacz - jeżeli potrzeba zostanie zaspokojona przed jednego lub drugiego opiekuna, co poskutkuje uspokojeniem i ukojeniem dziecka, oznacza to, że taka troska jest odpowiednia.

Pozdrawiam.