Czy taka reakcja w różnych sytuacjach wymaga wizyty u psychologa?

Witam, mam pewien problem i chciałbym się dowiedzieć czy jest to normalna reakcja czy raczej trzeba z tym się udać na terapię, otóż często reaguje płaczem, zazwyczaj jak pokłócę się że swoją dziewczyna to reaguje płaczem i nie mogę z siebie wydusić słowa, ostatnio też usłyszałem że mam problem z wyrażaniem emocji oraz że jestem zamknięty w sobie, mam 21 lat dorastałem w rodzinie gdzie oboje z rodziców byli alkoholikami i gdy byłem dzieckiem które było bezradne poprostu płakało potem trafiłem do rodziny zastępczej, zawsze w szkole jak miałem jakąś poważna rozmowę sam na sam z nauczycielami tak samo reakcja był płacz. Dziękuję bardzo za odpowiedzi

Dzień dobry, pytanie kluczowe - czy to, że Pan płacze jest dla Pana problemem? Jeśli tak, to można pomyśleć o terapii. Jeśli wychowywał się Pan w rodzinie dysfunkcyjnej to potencjalnie obszarów do pracy terapeutycznej może być więcej. Ciężko powiedzieć, czy jest to reakcja normalna. Z pewnością jest to tak jak Pan sam określił, reakcja bezradnego dziecka. Być może jest tak, że właśnie poczucie bezradności wywołuje płacz. A bezradności z kolei doświadczać Pan może w szeregu różnych sytuacji, jakoś zagrażających, konfrontujących, tych w których nie czuje się Pan w pełni bezpiecznie. Pytanie, czy ten płacz utrudnia realizację zadań i konstruktywne działania. Wspomniał Pan, że może być Pan osobą zamkniętą w sobie. Myślę, że faktycznie trudności w wyrażeniu siebie, a nawet może nieumiejętność nazwania tego co się w Panu dzieje, może wywoływać ogromne poczucie bezradności. Z drugiej strony płacz jest wyrazem smutku, wyrazem przeżywania jakiejś straty... Może są w Panu jakieś przeżycia, wspomnienia, jeszcze nieopłakane, jeszcze wyparte, które gdzieś szukają ujścia... Zachęcałabym Pana do konsultacji psychologicznej celem rozeznania skali doświadczanych przez Pana trudności. Pozdrawiam. Kamila Dziwota//kamidziwota@gmail.com//tel.513306125