Czy taka wazelina może dać jakieś efekty?

Dzień Dobry, Mój Problem jest taki, iż od paru miesięcy używam maść cynkową niestety używałam jej stanowczo za dużo ze względu na efekty jej działania, lecz w pewnym momencie w okolicy nosa i oka pojawiły mi się czerwone plamy z których się kruszy skóra i strasznie szczypią przy używaniu np. kremu nivea. Jakiś czas temu zauważyłam też że z brwi również kruszy się skóra. Będąc u dermatologa powiedział że to przez łojotok i trzeba to nawilżać, problem jest w tym że nawet używając zwykłej wody strasznie piecze i nie jest to przyjemne. Pytanie moje co to może być z polecenia znajomych mam spróbować wazeliny ale czy to da jakiś efekt?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

maść cynkową należy stosować punktowo i nie przez cały czas, ponieważ może wysuszać, a nawet podrażniać.

Natomiast, nawiązując do pielęgnacji, o której Pani wspomina, to zdecydowanie ani woda, ani krem Nivea nie będą odpowiednie dla Pani skóry. Woda stosowana do mycia twarzy może wysuszać oraz podrażniać, dlatego bezpośrednio po umyciu twarzy na skórę należy nałożyć krem nawilżający. W przeciwnym wypadku skóra będzie przesuszona. Krem Nivea z kolei może być za słaby w przypadku skóry problematycznej, a tak jest gdy pojawia się łojotok. Zdecydowanie nie należy używać produktów o działaniu natłuszczającym, a takie działanie ma wazelina.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że natłuszczanie nie jest tożsame z nawilżaniem. Wazelina i produkty na jej bazie mają na celu odizolowanie skóry od szkodliwych czynników. Nie ma to nic wspólnego z nawilżeniem, a wręcz przeciwnie – stosowanie wazeliny może doprowadzić do zatkania porów i pogłębienia problemu nadmiaru wydzielania sebum przy jednoczesnym uczuciu ściągnięcia i wysuszenia naskórka.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, z niego dowie się Pani czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jak należy je leczyć: https://portal.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-twarzy-przyczyny-objawy-leczenie.

Wskazana byłaby wizyta u dermatologa oraz zastosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Na początek może Pani spróbować dermokosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej i wrażliwej.

Być może ten artykuł okaże się przydatny: https://uroda.abczdrowie.pl/pielegnacja-skory-suchej-wrazliwej-i-atopowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.