Czy taki wynik TSH u 40-letniej kobiety jest w normie?

Czy wynik TSH 2,38 i ft4 1,1 dla kobiety 40-letniej jest w normie? Ostatnio cierpię na senność, zmęczenie i masa mojego ciała znacznie się zwiększyła.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przytoczone wyniki badań wskazują na to, że o ile poziom TSH jest u Pani w normie, o tyle fT4 jest poniżej normy. Przy prawidłowym poziomie TSH poziom tyroksyny powinien wahać się w granicach 10 - 25 pmol/l (8 - 20 ng/l).

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, tam odnajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/t4-i-ft4.

U Pani zatem zarówno wyniki badań, jak i objawy, takie jak senność, zmęczenie czy nagły przyrost masy ciała mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy spowodowaną nieprawidłową pracą przysadki mózgowej.

Zdecydowanie powinna Pani skonsultować się ze specjalistą – tylko on będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć tę hipotezę, a także zadecydować o dalszej diagnostyce (np. TK głowy) lub leczeniu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-przysadki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.