Czy takie odstawienie a później powrót do tabletek jest bezpieczne?

Dzień dobry. Stosuję tabletki antykoncepcyjne Belara ale od jakiegoś czasu nie współżyję więc zastanawiam się nad ustawieniem tabletek. Już raz dwa lata temu miałam przerwę w stosowaniu tabletek na rok czasu. Czy takie odstawianie tabletek i powrót do nich po jakimś czasie jest bezpieczne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według aktualnej wiedzy medycznej odstawienie tabletek antykoncepcyjnych na pewien czas nie powinno mieć żadnego trwałego negatywnego wpływu na zdrowie pacjentki.

Oczywiście należy liczyć się z tym, że każde odstawienie, a później rozpoczęcie na nowo stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej powoduje nawet znaczne zaburzenia gospodarki hormonalnej, lecz są to zaburzenia przejściowe.

Szerzej ten problem omawia materiał dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przerwy-w-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Warto uwzględnić wszystkie za i przeciw związane ze stosowaniem tej metody antykoncepcji – jeżeli planuje Pani odstawić pigułki na kilka miesięcy, to raczej rozsądniejszym byłoby rozważenie np. implantu podskórnego, jeśli natomiast Pani zbliżenia mają charakter incydentalny, to stosowanie prezerwatywy i innych metod doraźnych również byłoby mniej obciążające dla organizmu. Z drugiej strony proszę pamiętać, że kobiety stosują pigułki nie tylko w celu zapobiegania ciąży i nierzadko zażywają je latami.

Więcej na temat antykoncepcji hormonalnej w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.