Czy takie sprzątanie jest szkodliwe w ciąży?

Witam mam pytanie, ponieważ bardzo nurtuje mnie sprawa sprzątania i chemikaliow w ciazy. Jestem obecnie w 17 tyg. I wycierałam dość często podłogę woda z octem a także zadrżało mi się psikac pewne zakamarki środkiem na robaki, srodek nie wydzielał żadnego zapachu, ale niestety psikalam beż rekawiczek, a także później wycierałam ten srodek z podłogi husteczka. Jaka jest możliwość zaszkodzenia tym dziecku? Dopiero teraz o tym pomyślałam a nie chciałabym doprowadzić do uszkodzenia ia plodu. Bardzo mnie martwi ten srodek na robaki gołymi rękoma...
KOBIETA, 32 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

choć warto zachować ostrożność podczas stosowania chemikaliów w trakcie ciąży, jednorazowe narażenie na substancje chemiczne w małych ilościach prawdopodobnie nie spowoduje znaczących szkód. Wiele zależy od rodzaju użytego środka chemicznego, jego stężenia, czasu ekspozycji oraz stopnia wentylacji pomieszczenia.

Raczej może być Pani spokojna i udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego ciążę. Należy mu powiedzieć o tej sytuacji, aby podczas badania, mógł wziąć to pod uwagę.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.