Czy ten lakier mógł być szkodliwy w ciąży?

Dzień dobry Na samym początku ciąży ok.5 tygodnia pomalowalam sobie paznokcie (typowy lakier w składzie m.in. alkohol izopropylowy) po czym zapomniałam się, chciałam obgryzc paznokcia i nadgryzlam jeszcze miękki lakier. Po tej sytuacji wyplulam tylko ślinę. Czy przez to mogłam zaszkodzić dziecku? Czy to zajście może wywołać jakieś wady rozwojowe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w ciąży należy unikać kontaktu z chemikaliami, gdyż niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla ciężarnej i jej dziecka.

Jednak w Pani przypadku najprawdopodobniej nic się nie stało, zwłaszcza że nie ma Pani pewności, czy wspomniany lakier został połknięty czy tylko nadgryziony. Ponadto negatywne skutki przynieść może zwłaszcza długotrwały kontakt z zakazaną substancją, a nie jednorazowa sytuacja.

Groźne może być nie tylko samo spożycie, ale również wdychanie oparów substancji chemicznych, dlatego w przypadku wykonywania manicure należy wietrzyć pomieszczenie. Oczywiście samo pomalowanie paznokci nie jest niebezpieczne, zwłaszcza, że obecnie na rynku kosmetycznym znajduje się tak wielki wybór, w tym kosmetyków przeznaczonych i bezpiecznych dla kobiet w ciąży.

Jeśli jednak obawia się Pani nagminnego obgryzania paznokci w przyszłości to dla pewności i bezpieczeństwa może warto powstrzymać się od malowania paznokci aż do momentu rozwiązania.

Przydatny może być dla Pani artykuł poruszający dany temat: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-uzywac-lakieru-i-zmywacza-do-paznokci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.