Czy aceton szkodzi ciąży?

Witam Dzisiaj przypadkowo rozbił mi się lakier do paznokci i ubrudził trochę moje trzy palce. Szybko wytarlam ten lakier wacikiem ze zmywaczem ( niestety okazało się, że zmywacz zawiera aceton w składzie). Jestem w końcówce 14 tygodni ciąży. Poproszę o informację czy mogłam zaszkodzić dziecku? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sam aceton stosowany na płytkę paznokcia nie jest zagrożeniem, ponieważ nie wnika do krwiobiegu, podobnie zresztą jak aceton zastosowany zewnętrznie na skórę. Prawdopodobnie nawet gdyby niewielka ilość zmywacza z acetonem znalazła się na ranie czy błonie śluzowej to również nie byłoby to szczególnie niebezpieczne z uwagi niewielką powierzchnię, krótki czas działaniu czy wreszcie parowanie substancji.

Więcej informacji na temat acetonu odnajdzie Pani pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/aceton.

Oczywiście samo wdychanie oparów takich chemikaliów jest w okresie ciąży niewskazane – może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych. Niemniej nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw – Pani kontakt z acetonem prawdopodobnie był znikomy i nie zagroził rozwijającemu się płodowi – aceton nie mógł przeniknąć do łożyska.

Na przyszłość proszę jednak pamiętać, by używać zmywacza do paznokci bez acetonu – na pewno będzie dużo bardziej bezpieczny dla Pani.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-uzywac-lakieru-i-zmywacza-do-paznokci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.