Czy takie zachowanie noworodka budzi niepokój?

Witam, 3 i 3 dni moja Zosia przedtem jadła na poduszce odkładałam ja do łóżeczka i zasypiała tam na2,5 do 3 godzin teraz jej się coś zmieniło i jedynie zasypia przy mnie , jak już zje wypuszczę cycka i zasypia ale nie ma opcji zebym gdziekolwiek się ruszyła bo po kilku minutach się budzi , wyczuwa ze mnie tam nie ma . Nie sposób tak cały czas karmić bo nawet do łazienki nie ma kiedy pójść a nie mówiąc żeby gdziekolwiek na chwile wyjść czy coś załatwić. Czy to się zmieni? Wiem ze to trudny okres dla noworodka i potrzebuje bliskości , czy to nie jest zgubne ? Co dalej

Redakcja abcZdrowie

Witam, w zachowaniu Pani dziecka nie ma nic niepokojącego i oczywiście to się zmieni, natomiast kiedy – ciężko orzec. Proszę pamiętać, że dzieci na wczesnym etapie życia poza macicą często potrzebują takich warunków i bliskości, którą miały w okresie życia płodowego. Pierś matki to nie tylko pokarm, zaspokajający podstawowe potrzeby fizjologiczne, ale również, a może przede wszystkim bezpieczeństwo. Brak matki może budzić niepokój, lęk a wreszcie paniczny strach. Nic dziwnego, że dziecko próbuje temu zapobiec. Oczywiście każde niemowlę będzie miało inną potrzebę tej bliskości, nie można mierzyć potrzeb dzieci tą samą miarą. Zwiększone zapotrzebowanie na bliskość matki nie świadczy o tym, że dziecku coś dolega. Więcej o zachowaniu noworodka jako reakcji na adaptację do nowych warunków w artykule, serdecznie zachęcam do lektury: https://parenting.pl/niespokojny-noworodek. Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka są trudne, ale to nie jest najlepszy czas na naukę samodzielności – proszę pamiętać, że karmienie piersią odbywa się na żądanie, to jest wtedy, kiedy dziecko czuje taką potrzebę. Niektórzy rodzice podejmują próbę przyzwyczajenia dziecka do łóżeczka czy kołyski, inni decydują się na spanie razem z dzieckiem w łóżku – zwłaszcza dla mam karmiących piersią jest to duże udogodnienie. To do Pani należy decyzja, jaką drogę Pani obierze. Więcej o rozwoju noworodka w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-noworodka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.