Czy ten ból w klatce piersiowej jest somatyczny?

Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu mam bol I klucie wbklatce piersiowej. Wykonałam już 4 ech serca w ciagu roku u rixnych lekarzy , ekg chyba z 6 razy . Każdy lekarz twierdzi ,że serce mam zdrowe. Czy na podstawie ekg I echo można wykluczyć dlawice i stwierdzić że faktycznie serce jest zdrowe ? Czy te bóle mogą być somatami ? Pracę mam siedzącą, dużo zczasu spedzam również za kierownicą.
KOBIETA, 41 LAT 6 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Opisane przez Panią dolegliwości nie muszą pochodzić od układu sercowo naczyniowego ale np dyskopatia kręgosłupa piersiowego. Warto dokładnie przyjrzeć się tym dolegliwościach bólowych wykonują poszerzoną diagnostykę a więc holter EKG 48 godzinny. Istnieją jednak zaburzenia pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca. Wówczas niezbędne okazuje się badanie, które przez całą dobę precyzyjnie rejestruje pracę serca – EKG metodą Holtera.

Po za tym proszę wykonać diagnostykę laboratoryjną panel kardiologiczny w tym panel wątrobowy oraz RTG lub rezonans magnetyczny kręgosłupa piersiowego.

Ponowna ocena lekarza pierwszego kontaktu który zapozna się diagnostyką porównując ją z objawami klinicznymi zleci odpowiednie zalecenia.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk