Czy ten wynik testu ciążowego faktycznie ją oznacza?

5 tygodni temu poroniłam. Po poronieniu objawy ciąży zaczęły mi przechodzić, m. in. zmalały mi piersi. Jednak ostatnio zauważyłem, że znowu zaczęły rosnąć i boleć. Dodatkowo wciąż nie dostałam okresu więc postanowiłam zrobić test ciążowy, który wyszedł pozytywny (druga kreseczka była bardzo blada). Czy taki wynik testu w moim przypadku koniecznie musi oznaczać ciążę? Po poronieniu już współżyłam z moim partnerem (z zabezpieczeniem). Czy możliwe jest, że hCG w moim organiźmie wciąż się utrzymuje co powoduje pozytywny wynik testu? Czy może też to powodować ponowy wzrost rozmiaru piersi?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

często zdarza się, że po poronieniu poziom hormonu beta-HCG nadal jest podwyższony, co daje pozytywny wynik testu ciążowego.

To, jak szybko beta-HCG spadnie zależy między innymi od poziomu gonadotropiny kosmówkowej w momencie poronienia oraz tego, w jaki sposób doszło do zakończenia ciąży. Nie ma więc norm, które mówiłyby, kiedy nastąpi całkowity spadek. Bywa, że trwa to tygodniami. W takiej sytuacji test ciążowy może dawać wynik fałszywie pozytywny.

Dosyć szybko po poronieniu możliwe jest również ponowne zajście w ciążę. Choć zdarza się, że lekarze zalecają odczekać trzy miesiące między poronieniem a staraniami, to kolejna ciąża po stracie możliwa jest już podczas pierwszej owulacji. Najlepiej byłoby sprawdzić poziom beta-HCG, aby ocenić, czy hormon ma tendencję spadkową.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-poziom-bhcg-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-beta-hcg-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twarde-i-powiekszone-piersi-po-poronieniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.