Czy to hipochondria?

Witam mam 18 lat i chciałbym się dowiedzieć czy mam hipochondrie Od wakacji jak przeczytałem o powiekszeniu węzłów chłonnych przerazilem sie na wiesc ze to moze byc nowotwór Mam poiwiekszone wezly chlonne w pachwinach i na szyi Od tamtej pory czuje lęk ze może to byc rzeczywiscie nowotwór Moje zachowanie jeszcze 3/4 miesiace temu bylo takie: Nie spalem bonsie balem, zadreczaly mnie myśli, czarne scenariusze W towarzystwie potrafilem siedziec na telefonie i czytac o chorobach Boje sie chodzić do lekarzy zeby nie usłyszeć wlasnie o takiej diagnozie Doszukiwalem sie objawów i przeczytałem ze przy nowotworze występują nocne poty( miewam ale nie często) bole plecow (miewam) Problmy z gardlem (mam) dosyć czesto boli mnie gardło Wmowilem sobie ogolnie pare nowotworów Krtani, płuc,węzłów chlonnych... Ogolnie miewam gorsze samo poczucie od tego czasu jak o tym wszytkim myślę Wszystko mnie boli Ale teraz i tak jest lepiej taknmi sie wydaje mam czasmi takie mysli i dalsze obawy o to ze to moze byc nowotwor ale normalnie wychodze do ludzi, smieje sie, rozmawiamy, czasmai sie napije itp. Ale jak jestem czasmi w domu to przez jakis czas myślęo tym po tem nie... Teraz o roznie bywa raz jest dobrze a raz potrsfie siedziec i płakać Nie ufam lekarzom Boje sie ze wyniki badan sa pomyłką Czasmi mam tak ze patrze na badania i mysle no przeciez masz czarno na bialym ze nic nie ma a na drugi dzien albo jeszcze tego samego dnia a moze lekarze sie pomylili?? Nie mam pojecia yeraz oprocz psychiki mam dolegliwości bólowe Psychika teoche sie uspokoila ale boje sie ze to moze wrócić i znowu bede przeżywać ze moge byc ciężko chory... prosze o pomoc

Dzień dobry,
Pana objawy mogą świadczyć o zaburzeniu jakim jest kancerofobia, czyli lęk przed nowotworem. Doradzałabym psychoterapię poznawczo - behawioralną jako najskuteczniejszą metodę leczenia. Ciekawi mnie to, czy jest Pan pewny że Pana węzły chłonne są powiększone. Sądzę, że przełamanie własnego oporu i wizyta u lekarza rodzinnego i/lub zrobienie podstawowych badań nie rozwiązałoby objawów od strony psychiki, ale na chwilę obecną mogłoby złagodzić objawy. Niestety każdy z nas jest narażony nieustannie na wypadki, choroby i śmierć z tym, że przy prawidłowo funkcjonującej psychice jesteśmy wstanie na co dzień o tym nie myśleć i nie przeżywać lęku. U Pana z pewnych względów ten mechanizm zawiódł i sądzę, że warto poszukać odpowiedzi na pytanie dlaczego (?) w gabinecie psychoterapeutycznym. Za lękiem o własne zdrowie stoją często jakieś inne głębsze i nieuświadomione lęki. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pan do specjalisty i zacznie następować poprawa.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/