Czy to jest normalne w tym tygodniu ciąży?

Jestem w 28 3 tygodniu ciąży, wczoraj bardzo często twardniał i napinał się brzuch, ale po chwili odpuszczał. Miałam wrażenie, że dziecko się wypycha i zaobserwowałam, że brzuch podczas tego skurczu schodzi w dół w okolice pępka. Mam jeszcze bóle jak na miesiączkę. Szyjka na poziomie 3,1 cm. Lekarz przepisał 2× luteinę dopochwową i nakazał tryb leżący. Czy twardnienie brzucha i skurcze, które za chwilę odpuszczają to normalne w tym tygodniu ciąży? Boje się, bo to moja pierwsza ciąża.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

twardnienie i napinanie brzucha oraz pobolewanie podbrzusza to objawy, które często pojawiają się u kobiet w ciąży - zwłaszcza w trzecim trymestrze. Dolegliwości te związane są z fizjologią.

Pierwsze skurcze można odczuwać już po 20. tygodniu ciąży. Nazywane są one skurczami przepowiadającymi lub skurczami Braxtona-Hicksa. Stopniowo narastają i mijają w sposób samoistny. W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do zbliżającego porodu. Więcej na ten temat w artykule znajdującym się pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-braxtona.

Takie objawy są więc charakterystyczne dla tego etapu ciąży i nie stanowią powodu do niepokoju – zwłaszcza, jeśli niedawno była Pani u ginekologa. Proszę więc się nie martwić. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem dotyczącym twardnienia brzucha w ciąży, który wiele Pani wyjaśni: https://portal.abczdrowie.pl/twardy-brzuch-w-ciazy-przyczyny-postepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.