Czy to skutek oparzenia słonecznego?

Dzień dobry, uprzejmie zwracam się z pytaniem. Chodzi o to że kilka dni temu byłam na plaży i przesadziłam z opalaniem. Dodam że mam bardzo jasna karnację. Najgorzej było z nogami, bardzo bolały, piekły i były czerwone. Dzisiaj, czyli w środę a opalałam się w sobotę, zauważyłam takie rozlane siniaki na nogach. Kiedy leżę to jest dobrze, a kiedy wstaje i chodzę to pojawiają się na całych nogach z tyłu , tam gdzie miałam najbardziej czerwone. Co to takiego może być ? Czy to skutek oparzenia czy coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wydaje się, że opisane przez Panią objawy świadczą o oparzeniu słonecznym. Taka dolegliwość może się okazać niebezpieczna, a w najłagodniejszych przypadkach powoduje zaczerwienienia, obrzęki, pęcherze, świąd i ból. Odpowiednia profilaktyka to przede wszystkim stosowanie kremów z filtrem.

Przy oparzeniu pomocne są produkty zawierające przede wszystkim alantoinę, pantenol, witaminę A, E i F, aminokwasy oraz aloes.

W Pani przypadku zaobserwowana opuchlizna może wskazywać na oparzenie I stopnia. W tej sytuacji koniecznym będzie stosowanie maści przeciwobrzękowych i przeciwbakteryjnych, które zabezpieczą skórę przed rozwinięciem się infekcji skórnych. Widoczne na nogach siniaki mogą być przebarwieniami skóry.

W razie jakichkolwiek wątpliwości powinna się Pani udać do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o oparzeniu słonecznym:

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-sloneczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.