Co robić z tą opuchlizną po oparzeniu słonecznym?

Dzień dobry, będę bardzo wdzięczna za poradę. Jestem na wakacjach w Egipcie i przedwczoraj na wycieczce snurkowej spaliłam sobie twarz na słońcu, wieczorem była już mocno zaczerwieniona, a wczoraj rano obudziłam się z mocno opuchniętymi policzkami i dolnymi powiekami. Myślałam że to reakcja alergiczna na pożyczony od znajomych żel aloesowy na oparzenia słoneczne ale wapno i allegra niewiele dały. Czekałam wiec robiąc zimne okłady do dzisiaj ale opuchlizna przez noc tylko przemieściła się z policzków na górne powieki. Będę wdzięczna za podpowiedź co mogę zrobić, ewentualnie jaką maść czy lek kupić aby szybciej odzyskać oczy spod opuchlizny oraz czy nie jest to groźny objaw.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

oparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne i w najłagodniejszych przypadkach mogą powodować zaczerwienienia, obrzęki, pęcherze, świąd i ból. Aby się przed tym uchronić, najlepiej stosować profilaktykę w postaci kremów z filtrem i odpowiedniego nawadniania organizmu w celu jej niewysuszenia podczas opalania.

Jeśli jednak doszło do oparzenia, to w takim przypadku powinno się stosować produkty zawierające przede wszystkim alantoinę, pantenol, witaminę A, E i F, aminokwasy oraz aloes.

W Pani przypadku zaobserwowana opuchlizna może wskazywać na oparzenie I stopnia. W tej sytuacji koniecznym będzie stosowanie maści przeciwobrzękowych i przeciwbakteryjnych, które zabezpieczą skórę przed rozwinięciem się infekcji skórnych, które mogą powstać po poparzeniu.

Należy pamiętać, że w przypadku groźniejszego oparzenia II stopnia, mogą towarzyszyć inne objawy, a w szczególności gorączka, zmiany barwnikowe skórne, a nawet udar słoneczny, dlatego, jeśli nie jest Pani pewna stanu swojego zdrowia, zalecamy pilny kontakt z lekarzem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami o oparzeniu słonecznym oraz objawach udaru:

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-sloneczne

https://portal.abczdrowie.pl/udar-cieplny-i-sloneczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.