Jak leczyć opuchliznę po oparzeniu słonecznym?

Dzień dobry, W niedziele podczas wypadu na kajaki mimo użycia kremu z filtrem dosyć mocno się opaliłam. Opalenizna na plecach, ramionach jak i na udach jest czerwona i delikatnie boli natomiast na nogach od kolan w dół mam spuchnięte nogi na tyle, że moje kostki nie są widoczne, tak samo jest ze stopami są również opuchnięte. Bardzo boli mnie przy dotykaniu tych obszarów. Używam pianki panthenol 10%. Czy powinnam udać się do lekarza? Martwi mnie, że opuchlizna utrzymuje się już drugi dzień.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

oparzenia słoneczne mogą być groźne i w tych lżejszych przypadkach powodują głównie zaczerwienienia, obrzęki, pęcherze, świąd i ból. Przy obecnej pogodzie nietrudno doznać tej dolegliwości, dlatego najlepiej stosować profilaktykę w postaci kremów z filtrem i odpowiedniego nawadniania organizmu w celu jej niewysuszenia podczas opalania.

W Pani przypadku, jeżeli doszło do oparzenia, zalecamy stosowanie produktów, które zawierają przede wszystkim alantoinę, pantenol, witaminę A, E i F, aminokwasy oraz aloes.

Opisywane objawy mogą wskazywać na oparzenie I stopnia. W tej sytuacji koniecznym też będzie stosowanie maści przeciwobrzękowych i przeciwbakteryjnych, które zabezpieczą skórę przed rozwinięciem się infekcji skórnych, które mogą powstać po poparzeniu.

Należy pamiętać, że w przypadku groźniejszego oparzenia II stopnia, mogą towarzyszyć inne objawy, a w szczególności gorączka, zmiany barwnikowe skórne, a nawet udar słoneczny, dlatego, jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, zalecamy pilny kontakt z lekarzem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami o oparzeniu słonecznym oraz objawach udaru:

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-sloneczne

https://portal.abczdrowie.pl/udar-cieplny-i-sloneczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.